Ишингер се среќава со Коштуница | Вести | DW | 04.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ишингер се среќава со Коштуница

*

ЕУ претставникот во Тројката за Косово,Волфганг Ишингер и денеска ја продолжува посетата на Белград каде со српските власти договара детали околу идниот тек на преговорите со Приштина. Тој денеска се среќава и со премиерот Коштуница. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, по вчерашната средба со Ишингер, нагласи дека е неопходно што поскоро да започнат директни преговори меѓу Белград и Приштина за решавање на статусот на Косово. Според министерот за Косово и Метохија Слободан Самарџиќ, пак, потврдена е средбата на двете делегации на маргините на Генералното Собрание на ОН во Њујорк.