Ишингер во Белград | Вести | DW | 03.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ишингер во Белград

*

Претставникот на ЕУ во посредничката Тројка за решавање на статусот на Косово, Волфганг Ишингер, денеска патува во дводневната посета на Србија. Според најавите тој има намера да разговара со српските лидери во „неформална атмосфера„. Минатата недела тој престојуваше во слична посета на Приштина. Според европските дипломати, во следниот период ќе има повеќе вакви посети спроти почетокот на директните преговори на страните во спорот. Ишингер планира да ги посети и земјите од регионот.