Италија го заострува курсот на штедење | Економија | DW | 06.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Економија

Италија го заострува курсот на штедење

Италијанската влада донесе одлука за нови кратења во буџетот. Синдикатите најавуваат протести.

Кабинетот на премиерот Марио Монти донесе одлука за дополнителни заштеди во буџетот. За годинава се предвидени кратења во висина од 4,5 милијарди евра. Наредната година Италија ќе треба да заштеди 10,5 милијарди евра, додека во 2014 година 11 милијарди евра.

Планираното покачување на ДДВ-то за два проценти може да биде оддолжено до јули идната година. Планирани се кратења во здравствениот систем и јавниот сектор за десет до дваесет проценти. Предвидено е да бидат укинати 20 проценти од раковдните функции и секое десето работно место. „Штедењето во никој случај нема да го ограничи квалитетот на услугите за граѓаните“, изјави премиерот Монти по ноќната седница на владата во Рим.

Претставници на синдикатите најавија протести против курсот за штедење, уште пред да бидат усвоени мерките. На крајот на април владата на Монти најави дека годинава се панираат кратења од 4,2 милијарди евра.

Поврзана содржина