Истражната комисија ги потврди обвинувањата против Волфовиц | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Истражната комисија ги потврди обвинувањата против Волфовиц

Истражната комисија на Светската банка, според агенцијата за економија Блумберг ги потврди обвиненијата против шефот на светската банка Пол Волфовиц. Комисијата дошла до заклучок дека Волфовиц ги прекршил етичките кодекси во аферата со унапредување на неговата животна сопаничка и покачувањето на нејзините примања. Претседателот на светската банка во обвинувањата гледа валкана кампања и одбива оставка. Вчера и американскиот претседател Џорџ Буш му даде поддршка на Волфовиц.