Истече ултиматумот за заложниците | Вести | DW | 30.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Истече ултиматумот за заложниците

*

Два часа по истекот на ултиматумот кој го поставија талибанците сеуште нема информации за судбината на 22 јужнокорејски државјани кои се нивни заложници во Авганистан. Бунтовниците бараат од властите во Кабул да го исполнат барањето за ослободување од затвор на нивните соборци и се заканија дека ќе убијат еден или повеќе од заложниците, доколку тоа не биде сторено до утрово. Сеуште се водат преговори за ослободување и на германскиот инженер кој е заложник на непозната група во Авганистан. Според информациите тој бил во добра состојба. Од вчера во Келн во тек е обдукцијата на вториот германски

државјанин кој беше застрелан од киднаперите во Авганистан. Агенциите предмалку јавија за напад на талибанците врз агенција за обезбедување во кој загинале десет лица.