Испораката на гас под строг надзор | Свет | DW | 09.01.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Испораката на гас под строг надзор

Гасот од Русија повторно ќе протече низ украинскиот гасовод. Двете страни постигнаа согласност околу набљудувачката мисија на ЕУ. Oна што остана нерешено е главниот проблем - новата цена на гасот и долговите на Украина.

„Гаспром“ подготвен да ги отвори вентилите

„Гаспром“ подготвен да ги отвори вентилите

Русија прифати ангажирање на набљудувачи од Европската унија кои ќе треба да го контролираат протокот на гас преку украинскиот гасовод. Како што соопшти чешкото претседателство со Унијата, договорот синоќа го постигнале во телефонскиот разговор рускиот премиер Владимир Путин и чешкиот премиер Мирек Тополанек.

Портпаролот на рускиот премиер Владимир Путин, денеска изјави дека Русија и ЕУ постигнале „целосна согласност“ во врска со испраќањето набљудувачи во Украина.

Во мисијата мора да има и руски набљудувачи

Symbolbild Gasstreit

Спорот со гасот не е без политичка заднина - Путин и Јушченко имаат неколку нерасчистени сметки

Еден од условите на Русија за решавање на спорот околу гасот беше во Украина да дојдат и руски набљудувачи, покрај оние што ќе ги испрати ЕУ. По првичното одбивање на ваквиот услов, денеска Украина се согласи со ова и се очекува набљудувачката мисија веќе денеска да отпатува во Киев. Валентин Землијански, портпарол на украинскиот „Нафтогас“, изјави дека европските набљудувачи, заедно со руските, ќе го прегледуваат протокот на гас низ украинскиот гасовод, за да проверат дали навистина Украина „краде“ дел од него, како што ја обвинува Русија.

Киев претходно го потпиша договорот со Европската комисија, со кој ги повикува независните експерти да дојдат во земјата. Портпаролот на Европската комисија, Јоханес Лајтенберг, изјави дека ЕУ не сака да испрати набљудувачи кои ќе констатираат дека ништо не се менува. „Сакаме да видиме дека работите се менуваат и оти повторно ќе се воспостави испораката на гас“, изјави Лајтенберг.

Главниот проблем останува

Gasstreit In Serbien heizen die Menschen wieder mit Holz

Може и без гас - особено Балканот немаше проблем со цепење дрва

Сепак, она што останува нерешено е, всушност, основната причина поради што се појави проблемот - Русија и Украина со недели се препираат околу украинските долгови, како и за цената на гасот. Претседавачот на Комисијата за надворешни работи на руската Дума, Константин Косатчев, по преговорите во Брисел изјави дека руската страна добила впечаток дека украинската делегација во Брисел не била сосема самостојна: „Се чинеше дека нивното однесување е под политичко влијание на Киев, со цел проблемот да се исполитизира колку што е можно подолго. Ако руските и украинските експерти уште на почетокот седнеа на преговарачка маса, договорот ќе беше постигнат многу порано“, смета Косатчев.

Рускиот нафтен монопол „Гаспром“ му префрла на украинскиот „Нафтогас“ дека „краде од гасот наменет за европските држави“, обвинување што Украина го одби. Како резултат на ваквите долгорочни проблеми, Русија го запре испорачувањето гас кон Украина на први јануари, а во средата целосно ги затвори вентилите, оставајќи милиони жители во централна и јужна Европа без гас, на температури од неколку степени под нулата.

DW.COM

Поврзана содржина

Реклама