Испитување за птичји грип на кокошка од Могила | Теми на денот | DW | 19.10.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Испитување за птичји грип на кокошка од Могила

Сомнителен примерок на кокошка испратен на испитување во Лондон.

Кокошки

Кокошки

Битолското село Могила, во близина на границата со Грција, ќе биде ставено под картантин поради сомневање дека една кокошка од таму пцовисала од птичји грип. Ветеринарните служби сомнителниот примерок го испратија на натамошно испитување во Лондон, а здравствените власти и натаму ги смируваат граѓаните дека опасност од птичји грип во Македонија засега нема.

Реклама