Исламисти атентатори подготвени за напади | Свет | DW | 18.08.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Исламисти атентатори подготвени за напади

Исламистите во Јужноазиските земји планираат да испратат атентатори самоубијци во Израел и земјите кои го поддржуваат. Во исламскиот свет јакне солидарноста со браќата во Либан и Палестина. Бернд Муш Боровска има повеќе детали

Полициска акција против радикални исламисти

Полициска акција против радикални исламисти

Индонезиската телевизија објави шокантна вест. Индонезиската радикална младинска организација организираше средба на островот Борнео и најави испраќање на атентатори самоубијци. Шефот на организацијата Суаб Диди вели дека неговите борци се подготвени да ги нападнат израелските организации насекаде во светот. Цел на нападите би биле пред се државите кои го поддржуваат Израел.

Овие борци се обучувани во Авганистан, на Филипините, во Талјанд и на Малезија, а биле и во Ирак.

Исто така и во исламското училиште на радикалниот исламски лидер Абу Бакар Башир се трен

Реклама