Исламабад-Црвена џамија | Вести | DW | 28.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Исламабад-Црвена џамија

*

Во пакистанскиот главен град се зголемени мерките за безбедност по вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во кој загинаа 14 лица , повеќето од нив полицајци. Експлозијата се случи во близина на Црвената Џамија каде што имаше судири меѓу исламските ектремисти и полицијата поради планираното повторно отворање на џамијата . Таа меѓутоа и натаму останува затворена. Црвената џамија пред две недели беше средиште на жестоки судири меѓу пакистанските сили и радикалните муслимански верници во кои загинаа 100 лица