Исклучени кандидати од локалните избори во Баскија | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Исклучени кандидати од локалните избори во Баскија

Уставниот суд на Шпанија донесе одлука да исклучи стотици кандидати од локалните избори во Баскија. Ним им се префрлува дека се блиски до баскиската подземна организација ЕТА. Локалните избори се оддржуваат на 27 мај. ЕТА речиси 40 години се бори за независна Баскија. Притоа повеќе од 800 луѓе го загубија животот.