Иселувањето ја празни Македонија | Северна Македонија | DW | 23.11.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Иселувањето ја празни Македонија

Во тетовското село Нераште работат само чајџилниците. Младите, без работа и без перспектива, бараат начин што побрзо да заминат во странство, старите остануваат како неми набљудувачи на егзодусот.

Во потрага по подобар живот, младите заминуваат од тетовската општина Теарце, но не забораваат на традицијата. Финансиски се грижат за постарите кои останале дома и го помагаат родниот крај. 
„Сите овие убави куќи што ги гледате се од оние што работат во странство, инаку ние овде не можеме да врземе крај со крај. Затоа сите одат во странство", вели Азис Алили, жител на Нераште. 

Гледај видео 02:44

Празни куќи, пусти улици-иселувањето ја празни Македонија