ИСАФ потврди цивилни жртви во Авганистан | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ИСАФ потврди цивилни жртви во Авганистан

ИСАФ трупите во Авганистан потврдија дека имало цивилни жртви во борбите меѓу американските трупи и Талибанците на југот на Авганистан. Во соопштение се вели дека, по борбите во провинцијата Хелманд се третирале 20 цивили меѓу нив и едно дете, кое подоцна им подлегнало на повредите. Според извори од гувернерот на провинцијата при воздушниот напад во вторникот животот го загубиле 21 цивили.