ИСАФ-Авганистан | Вести | DW | 29.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ИСАФ-Авганистан

*

Германскиот генерал Бруно Касдроф, командант на силите ИСАФ во Авганистан, побара распоредување на дополнителен број војници на НАТО во оваа земја. Постојниот контингент од 40.000 војници според него е недоволен за справување со безбедносната ситуација во земјата. Касдроф меѓу другото бара повеќе хеликоптери и борбени авиони.