Ирска, официјални резултати од изборите | Вести | DW | 27.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирска, официјални резултати од изборите

Ирскиот премиер Берти Ахерн ќе добие и трет мандат на таа функција. На парламентарните избори неговата центристичка партијаФиана Фајл освои 78 од 166 места во парламентот и и’ недостасуват само пет места за апсолутно мнозинство. Можен иден коалиционен партнер се Зелените или лабуристите.