Ирска бира Парламент | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирска бира Парламент

Три милиони луѓе со право на глас денеска во Ирска ги бираат идните парламентарци. Последните анкети покажуваат дека партијата Фиана Феил, на премиерот Берти Ахерн е во тесно водство пред опозиционите партии. Ахерн е веќе десет години на власт. Поради компликуваниот систем на броење на гласови првичните резултати може да се очекуваат најрано в петок.