Ирачки парламент против тероризмот | Вести | DW | 13.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирачки парламент против тероризмот

Еден ден по самоубиствениот напад во зградата на ирачкиот парламент пратениците поставија јасен знак против тероризмот. Парламентрците демонстративно се собраа на вонредна седница. Претседателот на парламенто Махмуд ал Машхадани истакна дека станува збор за јасна порака до терористите. Вчера во мензата на парламентот атантатнор самоубиец се дигна во воздх. Сеуште е нејасно дали во нападотот осум лица навистина го загублие животот, американската армија го намалува бројот на жртвите. Ирачките власти најавија проверка на безбедносните мерки во владиниот кварт.