Ирачките курди бараат дијалог со Анкара | Вести | DW | 18.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирачките курди бараат дијалог со Анкара

*

Ирачките курдски претставници предупредуваат дека било каква турска воена интервенција во областа Курдистан на северот на Ирак би можела да ја загрози релативната стабилност во регионот. Ја повикаа Анкара да на дијалог и да пронајде мирно решение во борбата со бунтовниците. Турскиот парламент вчера донесе одлука да и дозволи на владата да реши дали и кога да преземе воена акција во Ирак за да ги неутрализира курдските бунтовници. Резолуцијата има траење од една година. Во меѓувреме Вашингтон покрена иницијатива за решавање на спорното прашање по дипломатски пат.