Иран ја обвинува МААЕ за саботажа | Свет | DW | 18.09.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Иран ја обвинува МААЕ за саботажа

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон денеска (18.09) во Истанбул води разговори со иранскиот преговарач во атомскиот спор Саид Џалили. Иран ја обвинува МААЕ за саботажа.

Кетрин Ештон, по налог на петте сили со право на вето во Советот за безбедност и Германија, ќе направи напор (фотографија горе: Ештон и Џалили на една од нивните претходни средби) да им даде полет на преговорите околу нуклеарната програма на Иран.

Пред почетокот на новите разговори, владата во Техеран остро ја критикуваше Меѓународната агенција за атомска енергија. Шефот на иранската атомска

Porträt Fereidun Abbasi-Dawani

Фереидун Абаси обвинува за саботажа

програма Фереидун Абаси ги обвини атомските власи за саботажа. Како пример тој го наведе инцидентот што се случил во подземната атомска постројка Фордо, при што во август експлодирале кабли за струја. Целта на нападот, според Иран, била да се уништат центрифугите за облагородување ураниум. Наредниот ден нуклеарните инспектори на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) барале да извршат инспекција. „Дали посетата беше поврзана со детонацијата?“, праша Абаси.

Меѓународните атомски власти и Западот го сомничат Иран дека работи на создавање атомско оружје, што од страна на Техеран се демантира.

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера изјави дека во спорот околу иранската атомска програма има простор за да се најде решение по пат на преговори. Истовремено, таа нагласи дека атомско вооружување на Иран е неприфатливо.