Иран – циклон | Вести | DW | 07.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Иран – циклон

*

Иранските власти ги повикаа жителите на два пристанишни града во Персискиот залив да побараат засолниште пред доаѓањето на циклонот „Гону„ што беснее во регионот. Посебно загрозено е наслението на градовите Јаск и Чабахар. Кон нив се движи силното невреме со поројни дождови и ветер со брзина од преку 170 км на час, што претходно во Емиратот Оман предизвика дури прекин на извозот на нафта.