Иран – тест ракета | Вести | DW | 17.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Иран – тест ракета

Иран изврши проба на нов систем за против воздушна одбрана, што може да дејствува во секакви временски услови. Мобилниот систем е изработен од ирански експерти и може во истовреме да истрелува по две ракети. Припадници на иранската армија и елитната револуционерна гарда последмниве недели извршија повеќе масовни маневри, при кои беа користени нови видови оружје од домашно производство.