Иран суспендира дел од соработката со МААЕ | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Иран суспендира дел од соработката со МААЕ

Како реакција на новата поостра резолуција во СБ, Иран денеска суспендираше поголем дел од соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија. Официјален Техеран објави дека забраната ќе биде повлечена, кога СБ ќе им ја врати во надлежност на Атомската агенција, иранската атомска програма. Претседателот Махмуд Ахмадинеџад изјави дека нелегитимните санкции нема да ја запрат атомската програма во неговата земја.