Иран сака стабилен Авганистан | Вести | DW | 15.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран сака стабилен Авганистан

*

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги отфрли обвинувањата од САД дека неговата земја ги снабдува со оружје радикално исламистичките Талибанци во Авганистан.Обвинувањата се неточни,изјави Ахмадинеџад при средбата со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Кабул.Иран сака силен и стабилен сосед.Карзаи најави дека Авганистан може да помогне во посредувањето меѓу Иран и САД.