Иран продолжува да ја развива атомската програма | Вести | DW | 10.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран продолжува да ја развива атомската програма

Иран останува на својата цел да продолжи да ја развива својата атомска програма. Шефот на атомските власти во земјата, Голамреса Агшадеш изјави имаат намера да инсталираат до 50 000 центрифуги за збогатување на ураниум во атомската постројка Натан. Претходно претседателот Махмуд Ахмадинеџад објави дека имаат подгтовено 3000 центрифуги во кои може сами да си произведуваат нуклеарно гориво. Најновите вести од Техеран предизвикаа остри реакции на осуда во Меѓународната заедница.