Иран порачува дека нема да попушти ни под натамошни санкции | Вести | DW | 27.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран порачува дека нема да попушти ни под натамошни санкции

*

Иран го предупреди Советот за безбедност на ОН да не размислува за натамошни санкции во конфликтот околу спорната атомска програма на Техеран. Ни Трета резолуција на ОН нема да го натера Иран да се откаже од атомската програма-порача министерот за надворешни работи Манухер Мотаки. Според него Натамошни санкции би значеле почеток на нова конфронтација со западот . Меѓународната заедница го обвинува Иран дека под плаштот на цивилната атомска програма се обидува да развие нуклеарно оружје.