Иран побара Ахмадинеџад да се обрати во СБ | Вести | DW | 16.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Иран побара Ахмадинеџад да се обрати во СБ

Иран официјално ги замоли ОН претседателот Махмуд Ахмадинеџад да ги запознае членките на Советот за безбедност со иранската атомска програма. Петте членки со право на вето и Германија по повеќенеделна расправа, се договиорија околу нацртот за нова резолуција со засилени санкции која предвидува поостри услови за патувања на ирански политичари во странство, заострено трговско ембарго и ограничување на кредитите за Иран. Советот за безбедност ќе се занимава со нацрт-резолуцијата најрано кон крајот на наредната недела.