Иран останува упорен | Вести | DW | 30.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Иран останува упорен

Иран потврди дека и покрај сите меѓународни критики, ја продолжува својата атомска програма. Еден ден пред планираната средба со евро-дипломатот Хавиер Солана, иранскиот преговарач Али Лариџани изјави дека прекинувањето на атомската програма не е тема за разговори. Вчера, министрите за надворешни работи на Европската унија и на 16 азиски држави побараа од Иран да го запре збогатувањето ураниум.