Иран – оставка на Лариџани | Вести | DW | 21.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран – оставка на Лариџани

*

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја прифати ненандејната оставка на пеговарачот во атомскиот спор, Али Лариџани, соопшти владата во Техеран. Лариџани за оставката наведе лични причини, но посматрачите сметаат дека меѓу Ахмадинеџад и Лариџани дошло до несогласувања околу натамошниот тек во преговорите со Запад околу атомската програма на земјата. Во иднина преговорите ќе ги води заменикот министер за надворешни работи Саид Џалили.