Иран на конференцијата за Ирак | Вести | DW | 29.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Иран на конференцијата за Ирак

Иран ќе учествува на конференцијата за обнова на соседниот Ирак. Ова го потврди ирачката влада. На средбата што во идната недела ќе се одржи во египетскиот град Шарм ел Шеик, ќе учествува и американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс. Американско-иранските односи се тешко оптоворени не само поради спорот околу атомската програма на Техеран.