Иран – Ирак | Вести | DW | 29.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран – Ирак

*

Американските војници во Багдад уапсиле една иранска трговска делегација. Според иранската агенција ИРНА, американските сили вчера влегле во хотелот Сенатор и ги грабнале Иранците. По неколку часа членовите на делегацијата се повторно ослободени. САД го обвинува Ирад дека им лиферува оружје на милитантните Шиити во Ирак. Во јануари, американските сили во ирачкиот град Ербил уапсија петмина ирански дипломати, кои сеуште се во нивни раце.