Иран: изјавите на Буш „психолошка војна“ | Вести | DW | 18.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран: изјавите на Буш „психолошка војна“

*

Иран ги оцени како „психолошка војна“ и ги отфрли пресупредувањата на американскиот претсдател Џорџ Буш дека е можно да дојде до трета светска војна, доколку Техеран произведе атомско оружје. Буш претходно предупреди дека ако Иран дојде до нуклеарно оружје, тоа ќе биде сериозна закана за светскиот мир. Иако не исклучува примена на сила, американскиот претседател сепак се надева дека атомскиот спор ќе се реши по дипломатски пат.