Иран е подготвен да преговара за ослободување на заложниците | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран е подготвен да преговара за ослободување на заложниците

Иран најави подготвеност наскоро да ги пушти заробените 15 британски војници.Влијателниот претседател на Националниот совет за безбедност,Али Лариџани изјави дека наскоро треба да се најде дипломатски начин.Тој не гледа никаква причина за судска постапка.Британската влада ја поздрави ваквата изјава и најави за денеска натамошни разговори со Техеран.Иран ги обвини војниците дека на 23 март со брод навлегле во иранските територијални води,што британската влада го негира.