Иран Велика Британија | Вести | DW | 29.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иран Велика Британија

Иран веројатно ќе го одложи ослободувањето на единствената жена меѓу 15 заробени британски војници. Владата во Техеран донела одлука за нејзино ослободување, но тоа ќе биде одложено поради погрешниот однос на Лондон изјави висок ирански преставник. Лондон изјави дека планира да побара од советот за безбедност да усвои документ со кој се бара ослободување на војниците. Високиот преставник на Унијата Хавиер Солана денеска во европскиот парламент изјави дека грабнувањето на војниците е неприфатливо.