Иранските власти забраниле прелет на авионот на Малики | Вести | DW | 08.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иранските власти забраниле прелет на авионот на Малики

Иранските власти не му дозволија прелет на авионот на ирачкиот премиер Нури Ал Малики врз нивната територија. Советникот на Ал Малики, Садик Ал Рикаби кој со премиерот отпатува во Јапонија и Јужна Кореја, денеска изјави дека во текот на летот пилотот на ирачкиот авион добил наредба од иранските власти да го напушти нивниот воздушен простор. Авионот потоа слетал во Дубаи, каде бил направен нов план на летање. Засега нема објаснение од иранска страна за постапката.