Иранскиот претседател во посета на Авганистан | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Иранскиот претседател во посета на Авганистан

*

Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџат пристигна во посета на Авганистан . Во Кабул тој ќе се сретне со својот авганистански колега по функција Хамид Карзаи . Пред пристигнувањето Ахмадинеџат изјави дека двете земји треба да ја засилат соработката во полето на безбедноста и развојот. Од САД во последно време се слушаат критики дека Техеран ги подржува талибанските бунтовници и придонесува за дестабилизација на авганистанската влада