Ирак | Вести | DW | 04.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак

Американските сили во Ирак убиле висок претставник на терористичката мрежа Ал Каеда. Мухариб ал Џубури бил надлежен за објавување на соопштенијата на Ал Каеда во Ирак и бил убиен во воена акција северно од Багдад, соопшти армиски портпарол. Џубури бил вмешан и во киднапирањето на двајцата германски инженери во јануари 2006 година.