Ирак – цивили | Вести | DW | 06.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирак – цивили

*

Во напад на американски хеликоптери во Багдад загинаа 14 ирачки цивили, а уште најмалку десет се повредени. Во акцијата американските сили истрелале проектили врз неколку куќи во населбата Ал Вашаш во намера да ликвидираат бунтовници. При тоа настрадале цивилите, меѓу кои има и жени и деца. Американската команда за сега не објави никакви детали за операцијата во ирачкиот главен град.