Ирак – тежок напад | Вести | DW | 08.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – тежок напад

*

Бројот жртви на вчерашниот тежок самоубиствен напад на северот на Ирак порасна на најмалку 130 лица. Преку 20 се водат како исчезнати, а повеќе од 250 се ранети. Атентаторот се крена во воздух со товарно возило среде пазар во местото Тус Хурмато. Од експлозијата се разорени многубројни куќи и продавници.