Ирак – тежок напад, преку 100 загинати | Вести | DW | 08.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – тежок напад, преку 100 загинати

*

Во тежок самоубиствен напад на северот на Ирак се убиени најмалку 100 лица, а повеќе од 250 се ранети. Атентаторот со товарно возило ја предизвика детонацијата среде пазар во местото Тус Хурмато. Од експлозијата се разорени многубројни куќи и продавници.

Напади со мртви и ранети имаше и на други места во Ирак.