Ирак – офанзива | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – офанзива

*

Американската армија започна нова голема офанзива во Ирак против броците на терористичката мрежа Ал Каеда. Во акција се околу 10 илјади американски и ирачки војници, соопшти американската армија. Подрачје на акцијата е регионот околу градот Бакуба, северно од Багдад. Веќе во првите часови на операцијата биле убиени 22 бунтовника.