Ирак, нови напади | Вести | DW | 23.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирак, нови напади

*

Најмалку 23 лица загинаа, а 38 се повредени во серијата бомбашки напади во Багдад. Според податоците на полицијата во центарот на Багдад експлодирале три автомобил-бомби, од кои една во непосредна близина на тн Зелена зона. Ирачкиот претседател Џалал Талабани во меѓувреме го критикуваше известувањето од страна на странските медиуми. За жалење е што на Западот а пред се во САД не се известува и за позитивниот развој во Ирак-рече Талабани.