Ирак – насилство | Вести | DW | 23.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – насилство

Во три самоубиствени напади во Ирак денеска загинаа најмалку 27 луѓе, а повредени се околу 60. Атентатор самоубиец во северноирачкиот град Мосул во смрт однесе десет луѓе. Во експлозијата што се случи во близина на една курдска партиска канцеларија и и 20-тина повредени лица. Втор атентатор самоубиец се крена во воздух во Багдад, во близина т.н. Зелена зона, каде се сместени ирачката влада и американската амбасада. Притоа загинаа повеќе лица. Во градот Бакуба во напад врз една полициска станица загинаа исто така десет луѓе.