Ирак – напад | Вести | DW | 28.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирак – напад

*

Атентатор самоубиец во ирачкиот град Фалуџа во смрт однесе девет лица. Нападот се случил по вечерната молитва во една џамија. Во градот Кербела, пак, во судири на аџии и полицијата се убиени повеќе луѓе, а има и повредени. Аџиите се разлутиле поради огромните безбедносни мерки во текот на верскиот празник со кој се одбележува роденденот на 12-тиот и последен мула, Мохамед ал Махди.