Ирак - напад | Вести | DW | 26.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак - напад

Во самоубиствен напад врз еден контролен пункт на ирачката армија во Бакуба, загинаа најмалку седум лица, а има и голем број повредени. Повеќето од жртвите се цивили. Бакуба се наоѓа на 60 километри североисточно од Багдад. Во друг самоубствен напад на двајца напаѓачи врз канцеларијата на Демократската партија на Курдистан загинаа тројца телохранители на претседателот на автономниот курдски регион, Масуд Барсани, а повредени беа уште пет лица. Нападот се случи со Сумар, западно од градот Мосул.