Ирак - напади | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак - напади

*

Во крвави напади што ги извршија екстремисти во Северен Ирак загинаа повеќе од 70 луѓе. Властите соопштија и дека има голем број повредени. Во меѓувреме, на југ од земјата, американската армија почна нова офанзива против бунтовниците. Според армиски извори, во офанзивата учествуваат повеќе од осум илјади војници.