Ирак-напади | Вести | DW | 03.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак-напади

Најмалку десет лица загинаа а 30 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во провинцијата Дијала во Ирак. Полицијата соопшти дека атентаторот се дигнал во воздух пред еден пазар во градот Балад Руз во близина на Бакуба. Агенциите утринава јавуваат и за експлозии во багдадскиот кварт Садр Сити каде американска воена авијација стрелала врз позиции на махди милициите. Засега нема информации за загинати и повредени.