Ирак – Конференција | Вести | DW | 04.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – Конференција

Учесниците на меѓународната конференција за Ирак во египетското летувалиште Шарм ел шеик, го договорија првите мерки за стабилизирање на земјата. Дел од тие мерки е петгодишниот план донесен во 2006 година кој предвидува зајакнување на безбедносните сили и зголемување на економската помош. Според шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмаер, клуч за стабилноста на Ирак е националното помирување. Притоа, важна е соработката и на соседните држави, изјави Штајнмаер.