Ирак – киднапирање - деманти | Вести | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – киднапирање - деманти

Висок претставник на ирачките шиити ги демантираше денеска тврдењата оти припадници на Мехди милицијата стојат зад грабнувањето на петтемина Британци во Багдад. Демантот на близок соработник на верскиот водач Моктада ел Садр доаѓа веднаш по изјавиата на британскиот Форин офис дека постојат повеќе индиции за вмешаност на оваа шиитска групација. Во меѓувреме уследи и широка операција на пребарување на американската, британската и ирачката војска низ квартот на Багдад Садр сити, што се смета за најважно упориште на Мехди милицијата