Ирак – заложници | Вести | DW | 20.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – заложници

Судбината на двајцата киднапирани Германци во Ирак и натаму е неизвесна. Портпарол на министерството за надворешни работи во Берлин изјави дека напорите за ослободување на Ханелоре Краузе и нејзиниот син продолжуваат интензивно. Денеска, инаку, истекува ултиматумот што го поставија грабнувачите. Тие се заканија дека ќе ги убијат заложниците доколку Германија не ги повлече своите војници од Авганистан. За време на кусата посета на Рим, германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека Германија нема да дозволи да биде уценувана.