Ирак – Блер - посета | Вести | DW | 19.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирак – Блер - посета

Британскиот премиер на заминување Тони Блер допатува во ненајавена посета на Ирак. Се очекува главниот фокус на посетата да биде средбата со британските војници на југот на Ирак, од кои премиерот сака да се прости. Блер беше претходно и на последна посета кај најблискиот сојузник, американскиот претседател Џорџ Буш. Во САД токму пропадна обидот на опозиционите демократи да се договорот со администрацијата на Буш за термин за повлекување од Ирак.