Ирак – Блер - посета | Вести | DW | 19.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирак – Блер - посета

Британскиот премиер на заминување Тони Блер допатува во ненајавена посета на Ирак. За време на средбата со ирачкиот премиер Нури Ал Малики врз британската амбасада во зелената зона на Багдад беа истрелани повеќе ракети.

Тони Блер ќе се сретне и со британските војници во градот Басра на југот на Ирак. Премиерот сака да се прости од нив пред да замине од функцијата и да им заблагодари за ангажманот.